Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

9 listopada 2018 roku spotkaliśmy się wspólnie, by uroczyście uczcić 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym szczególnym dniu świętowaliśmy również 190. rocznicę powstania budynku Zespołu Szkół w Cieszynie.

Uroczystość rozpoczęła koncelebrowana Msza Św. dziękczynna za wolną Ojczyznę oraz cieszyńską szkołę, odprawiona przez księdza proboszcza Przemysława Hęciaka, księdza kanonika Henryka Lemke oraz księdza kanonika Waldemara Willaka. Następnie odbyło się wyjątkowe przedstawienie patriotyczne przygotowane przez uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli i pracowników Zespołu Szkół w Cieszynie. Po przedstawieniu nastąpił przemarsz do Sali Wiejskiej w Dobrzecu, gdzie wspólnie odśpiewano hymn Polski. Każdą część tych wyjątkowych obchodów uświetnił akompaniament muzyczny orkiestry dętej pod przewodnictwem pana Stanisława Szymanowskiego. Podczas krótkiej przemowy wygłoszonej na sali, prezes Stowarzyszenia Przyjazne Otoczenie pani Lucyna Szymańska podkreśliła najważniejszą zdaje się rzecz, wyłaniającą się ze wszystkich opisywanych zdarzeń z kart historii naszego kraju – jak ważne jest trwanie razem:

„Polski nie było przez 123 lata ale był, trwał, walczył bohaterski naród – Polacy […]. W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości jesteśmy tu, w Cieszynie, Dobrzecu, Konradowie, w naszej gminie Sośnie. Razem, w przyjaźni, niezależnie od poglądów, pokazujemy naszą jedność narodową, nasz patriotyzm. Ta zgoda dobrze wróży, bo zgoda tylko buduje, jest fundamentem trwałej niepodległości, wielkości, szczęśliwej przyszłości.”

Poniżej kilka zdjęć z tego wyjątkowego wydarzenia. Po więcej zdjęć zapraszamy do galerii.

100-lecie_odzyskania_niepodleglosci

100-lecie_odzyskania_niepodleglosci

100-lecie_odzyskania_niepodleglosci

100-lecie_odzyskania_niepodleglosci

100-lecie_odzyskania_niepodleglosci